KOŁO EMOCJI W ŚWIETLE BIOLOGII TOTALNEJ

FRAGMENT ARTYKUŁU, który ukazał się w połowie czerwca w najnowszym numerze czasopisma Estilo.

…) Emocja będzie bowiem tym, co pozwoli nam dowiedzieć się o docierających do nas sygnałach i odpowiednio do nich ustosunkować. O ile zostanie ona uświadomiona, można nią będzie pokierować, jednak częściej spotykamy się z sytuacją odwrotną: gdy to emocje sterują nami! W skrajnych przypadkach mamy wręcz do czynienia z „totalną kumulacją”, kiedy to rozpoznanie własnych odczuć staje na granicy niemożliwego. Potrafimy wtedy odczuwać jednocześnie np. frustrację i wstręt, wstyd i nieśmiałość, uniesienie i melancholię… stany bardzo trudne do wytrzymania na dłuższą metę. Gdy więc poczucie mieszanych emocji przytłacza, warto przypomnieć sobie cenną wiedzę znaną nam z filozofii Wschodu:
jest tylko 5 emocji pierwotnych i praktycznie wszystko, co człowiek może doznać, sprowadza się do tej zasady.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zostało to ujęte w formę Pentagramu, gdzie następujących po sobie pięć żywiołów obrazuje cykliczność życia na Ziemi i kolejność zdarzeń. Emocje pierwotne są również wpisane w ten system i przypisane do 5 elementów jak poniżej:


Wszystkie pozostałe odczuwane przez człowieka emocje stanowią pewną kompilację dwóch, trzech, czterech lub nawet pięciu (!) emocji czystych i dadzą wrażenie emocji złożonych, o stanach psychoemocjonalnych nie wspominając.
W zasadzie cała praca ze stresem w praktyce powinna sprowadzać się do systematycznego uwalniania powstających emocji tak, aby możliwe było reagowanie czystą emocją a nie sumą nagromadzonych emocji wtórnych (…).

Recent Posts

Leave a Comment